ALL SATURDAY and SUNDAY events FREE

Jump to: Saturday Sunday

Schedule subject to change

Friday, April 12
  Club Downunder Stage Amphitheater Stage The Bitter Southerner Stage at Edison Power Plant Edison Innovation Hall Stage Korean War Memorial Stage Lyric Stage Midtown Reader Tent
7:15 PM - 8 PM   The Currys  
8:45 PM - 10:15 PM   Shakey Graves  
Saturday, April 13
  Club Downunder Stage Amphitheater Stage The Bitter Southerner Stage at Edison Power Plant Edison Innovation Hall Stage Korean War Memorial Stage Lyric Stage Midtown Reader Tent
11:00 AM  
11:15 AM  
11:30 AM   Eric Litwin: original author of Pete the Cat  
11:45 AM    
12:00 PM Local Forecast   The Eyrie Artists - TCC Jerry Thigpen Trio Tom Coyne
12:15 PM  
12:30 PM    
12:45 PM   Colleen Nixon  
1:00 PM   The Secret Sisters Bob Butler & Spencer Wise   Florida Book Award Winners – Fiction and Poetry: Kimberly Lojewski, Ron Cooper, D.M. Aderibigbe and Erin Hoover moderated by Mary Jane Ryals
1:15 PM   Matt Hendrickson, Hilary Saunders & Mark Hinson
1:30 PM FSU College of Medicine/HEAL  
1:45 PM    
2:00 PM   Bill Wharton  
2:15 PM   Iheoma Nwachukwu & Tosinger   Florida Book Award Winners – Fiction and YA: Gale Massey, Michael Jordan, Tara Lynn Masih, Kristina Neihouse, and Ryan Calejo moderated by Kathleen Laufenberg
2:30 PM   David Joy & Abe Partridge Tom Piazza with Mark Hinson
2:45 PM Camp Green Lake  
3:00 PM    
3:15 PM       Florida Book Award Winners – Non-Fiction: Luis Martinez-Fernandez, Jim Ross, Gilbert King and Bruce Horovitz moderated by Lu Vickers
3:30 PM   Minton Sparks
3:45 PM   Maybe April
4:00 PM   Allison Moorer Florida Artist Hall of Fame and Folk Heritage Awards  
4:15 PM Sidney Gish   Diane Roberts & Gilbert King
4:30 PM    
4:45 PM    
5:00 PM    
5:15 PM  
5:30 PM   Tift Merritt   Southern Mystery Writers: Roger Johns & Steven Cooper
5:45 PM Open Mike Eagle    
6:00 PM    
6:15 PM    
6:30 PM  
6:45 PM  
7:00 PM  
7:15 PM   Neil Alday  
7:30 PM    
7:45 PM  
8:00 PM  
8:15 PM   North Mississippi Allstars  
8:30 PM    
8:45 PM    
9:00 PM    
9:15 PM    
9:30 PM    
9:45 PM    
10:00 PM    
10:15 PM  
10:30 PM  
Sunday, April 14 - Changes due to rain
  Club Downunder Stage at The Wilbury Multiple Stages now at The Moon The Bitter Southerner Stage at Fifth and Thomas Edison Innovation Hall Stage Edison Power Plant Midtown Reader Tent - All acts moving to Midtown Reader
12:00 PM   Southern Fried Brunch 12 - 1 PM  
12:30 PM    
12:45 PM    
1:00 PM   The Iguanas  
1:15 PM   Nate Marshall with Ravi Howard Jack Davis
1:30 PM  
1:45 PM   The Como Mamas
2:00 PM   The Deer  
2:15 PM       Barbara Hamby with Ken Tucker
2:30 PM   Joe Hill & Matt Ryan  
2:45 PM      
3:00 PM Jacqui Germain Michael Rothenberg and the Ecosound Ensemble with Bob Malone and Longineu Parsons Timothy Duffy, Chuck Reece & Jontavious Willis  
3:15 PM  
3:30 PM     Dan Ames
3:45 PM Maria Dahvana Headley & Joseph Keckler  
4:00 PM      
4:15 PM   Allison Moorer & Tift Merritt  
4:30 PM   John Sebastian - 4:30 - 5:30 PM  Journalism in the South – Challenges and Changes: Julie Hauserman, Colette Bancroft, Joseph McSpadden, and Tia Mitchell. Moderated by Mary Ann Lindley.
4:45 PM    
5:00 PM Vundabar Steve Forbert  
5:15 PM The Sea, The Sea    
5:30 PM    
5:45 PM    
6:00 PM    
6:15 PM  John Paul White  
6:30 PM   
6:45 PM   
7:00 PM   
7:15 PM  
7:30 PM  

Schedule subject to change

>
Friday, April 12
Amphitheater Stage
The Currys 7:15 - 8 PM
Shakey Graves 8:45 - 10:15 PM
Saturday, April 13
Club Downunder Stage
Local Forecast 12 - 1 PM
FSU College of Medicine/HEAL 1:30 - 2:15 PM
Camp Green Lake 2:45 - 3:45 PM
Sidney Gish 4:15 - 5:15 PM
Open Mike Eagle 5:45 - 6:45 PM
Amphitheater Stage
Neil Alday 7:15 - 7:45 PM
North Mississippi Allstars 8:15 - 10:15 PM
The Bitter Southerner Stage at Edison Power Plant
The Secret Sisters 1 - 2 PM
David Joy & Abe Partridge 2:30 - 3:30 PM
Allison Moorer 4 - 5 PM
Tift Merritt 5:30 - 6:30 PM
Edison Innovation Hall Stage
The Eyrie Artists - TCC 12 - 12:45 PM
Bob Butler & Spencer Wise 1 - 2 PM
Iheoma Nwachukwu & Tosinger 2:15 - 3:15 PM
Florida Artist Hall of Fame and Folk Heritage Awards 4 - 5:15 PM
Korean War Memorial Stage
Jerry Thigpen Trio 12 - 1 PM
Matt Hendrickson, Hilary Saunders, & Mark Hinson 1:15 - 2:15 PM
Tom Piazza & Mark Hinson 2:30 - 3:30 PM
Maybe April 3:45 - 4:45 PM
Lyric Stage
Eric Litwin: original author of Pete the Cat 11:30 AM - 12:30 PM
Colleen Nixon 12:45 - 1:45 PM
Bill Wharton 2 - 3 PM
Minton Sparks 3:30 - 4:30 PM
Midtown Reader Tent
Tom Coyne 12 - 12:45 PM
Florida Book Award Winners – Fiction and Poetry: Kimberly Lojewski, Ron Cooper, D.M. Aderibigbe and Erin Hoover moderated by: Mary Jane Ryals 1 - 2 PM
Florida Book Award Winners – Fiction and YA: Gale Massey, Michael Jordan, Tara Lynn Masih, Kristina Neihouse, and Ryan Calejo moderated by: Kathleen Laufenberg 2:15 - 3 PM
Florida Book Award Winners – Non-Fiction: Luis Martinez-Fernandez, Jim Ross, Gilbert King and Bruce Horovitz moderated by Lu Vickers 3:15 - 4 PM
Diane Roberts & Gilbert King 4:15 - 5:15 PM
Southern Mystery Writers: Roger Johns/Steven Cooper 5:30 - 6:30 PM
Sunday, April 14 - CHANGES DUE TO RAIN
Club Downunder Stage at The Wilbury
Jacqui Germain 3 - 4 PM
Vundabar 5 - 6 PM
Multiple Stages now at The Moon
The Deer 2:00 - 3:00 PM
Michael Rothenberg and the Ecosound Ensemble with Bob Malone and Longineu Parsons 3:15 - 4:30 PM
John Sebastian 4:30 - 5:30 PM
The Sea, The Sea 5:15 - 6:15 PM
John Paul White 6:15 - 7:15 PM
The Bitter Southerner Stage at Fifth and Thomas
The Como Mamas 1:45 - 2:45 PM
Timothy Duffy, Chuck Reece & Jontavious Willis 3 - 4 PM
Allison Moorer & Tift Merritt 4:15 - 5:15 PM
Edison Innovation Hall Stage
Nate Marshall & Ravi Howard 1:15 - 2:15 PM
Joe Hill & Matt Ryan 2:30 - 3:30 PM
Maria Dahvana Headley & Joseph Keckler 3:45 - 4:45 PM
Steve Forbert 5 - 6 PM
Edison Power Plant
Southern Fried Brunch 12 - 1 PM
The Iguanas 1 - 2 PM
Midtown Reader Tent - All acts moving to Midtown Reader
Jack Davis 1:15 - 2 PM
Barbara Hamby with Ken Tucker 2:15 - 3:15 PM
Dan Ames 3:30 - 4:15 PM
Journalism in the South – Challenges and Changes: Julie Hauserman, Colette Bancroft, Joseph McSpadden. 4:30 - 5:45 PM